Çağdaş Enez Gazetesi Resmi İnternet Sitesidir.

İNSANLAR NE GARİP VARLIKLAR DEĞİL Mİ?

Şimdi yoldan geçen birini çevirip sorsak; biz kardeşlik istiyoruz der. Biz savaşsız bir dünya istiyoruz der. Lakin biz bunları ne kadar duyarsak duyalım ya da ne kadar söylersek söyleyelim, biz insanlar kendi savaşımızı yaratıyoruz. Şimdilik din savaşlarını, dil savaşlarını, ırk savaşlarını bir kenara bırakın da, biz kendi içimizde olan savaşları önce bulalım. Biz insanlar, sadece birbirine bakarak bile kavga çıkarabilen varlıklarız. Yoldan geçerken ‘’neden bana dik dik bakıyorsun’’ denilmesi bile kavga sebebi olabiliyor insanoğlu için. Ya da biri bana şöyle dedi deyip, kulaktan duyma bilgiler bile bize kavga sebebi olabiliyor ki; din, dil, ırk savaşları yaşanmasın. Öncelikle bizler yani hepimiz dünyada tüm insanların çok özel olduğunu kavramalıyız. Kavramalıyız ki; bir insanın canını almak bu kadar kolay olmasın.

Biliyor musunuz? Tüm mesele burada zaten! Tüm insanların ne kadar özel bir varlık olduğunu benimseyeceğiz ki; kendimizin de ne kadar özel olduğunun farkına varalım.

En azından her şeyin din, dil veya ırka bağlı olmadığını, insanın ten renginin bir şey değiştirmediğini, dilimiz aynı olmasa bile kardeşlikten başka hiçbir şeyin önemli olmadığını anlayacağız. Biz bu özel değerlerimizin farkına varırsak; devamı her halükarda gelir ki; zaten kardeşlikte savaşsız bir dünyada bunların en başında gelir.

Yeter ki; biz insanlar birbirimizin farkına varalım!

 

Esra Yılmaz(Hisarlı Köyü)

Enez Çok Programlı Anadolu Lisesi

  1. Sınıf Öğrencisi