Çağdaş Enez Gazetesi Resmi İnternet Sitesidir.

ENEZ’DE TURİZM YOLUNDA BİR PROJE DAHA

Enez Kaymakamlığı bir projeye daha imza attı. 2014-2020 Karadenı̇z Havzasında Sınır Ötesı̇ İşbı̇rlı̇ğı̇ Programı Birinci teklif verme çağrısı kapsamında AB ve AB üyesi olmayan ortaklar arasında işbirliği sağlanmıştır . Lider ortak Romanya Köstence İl Konseyi,Teknoloji ve İnovasyon Transferi Derneği – Bulgaristan , Ungheni Bölge Konseyi-Moldova veTürkiye Enez Kaymakamlığı tarafından “Ortak Kültürel Miras – Karadeniz Havzasında Girişimciliğin Gelişimi İçin Kaynak”(HAZİNE) projesinin finansmanının sürdürülebilmesi amacı doğrultusunda bir ortaklık oluşturuldu.

Proje yetkililerinden alınan bilgiye göre; Projenin amacı: ortak çıkarlar doğrultusunda, Karadeniz Havzasındaki toplulukların işbirliği ile, ortak problemlerin çözülmesi , kültür ve turizm sektörlerindeki girişimciliğin sürdürülebilir gelişimi için elverişli koşulların yaratılması, kültürel turizm sektör girişimciliğinin gelişimi için toplumda katma değer kaynağı olarak gerekli olan, belirli bir altyapının oluşturulması, donatılması ve geliştirilmesi planlanıyor.

2018 yılı içerisinde imzalanan projenin süresi 24 ay olup, toplam bütçesi 939.544,00 Euro ve 4 ortak arasında paylaştırıldı. Proje kapsamında Enez’de su sporları merkezi yapılması  ile beraber  Enez Limanı yakınında, su altında bulunan alana heykeller  yerleştirilerek  bir  su altı müzesi kurulacak ve bu şekilde dalış için alternatif bir alan oluşturulmuş olacak.