Çağdaş Enez Gazetesi Resmi İnternet Sitesidir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN EDİRNE’DE COŞKUYLA KARŞILANDI

 

2019 Yerel Seçimleri öncesi yurt çapında mitingler yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı aynı zamanda Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en son durağı Edirne oldu.

Yoğun kalabalığın gözlendiği mitinge; Ak Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe ve yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti Edirne Belediye Başkanı adayı Av. Koray Uymaz katıldı.

Enez’den Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı, Enez Ak Parti İlçe Başkanı Nedim Uzun, yönetim kurulu üyeleri, partililer, ve vatandaşlar da Edirne’de yapılan mitinge yoğun ilgi gösterdi.

Erdoğan’ı miting alanına gelişinde TBBM Başkanvekili Mustafa Şentop, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve çok sayıda partili karşıladı.

Başkan Erdoğan,  konuşmasının başında  “Fethinden bugüne kadar Edirne için ülkemiz için canlarını veren şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Edirne’den bakanlar bütün Türkiye’yi Balkanları görebilir. Fatih Sultan Mehmet işte böyle bir şehirde dünyaya geldi. Çok çalışarak, Edirne’yi ve ilçeleri Fatih Sultan Mehmet’e layık olanların yönetmesi lazım. İstanbul’u fetheden o güzel kumandan ve o güzel ordu, fethi nereden başlattı. Edirne’den başlattı. Edirne bu milletin göz bebeğidir. Edirne, Meriç ve Tunca’nın suladığı sularla bolluktur, berekettir. Siz bizim geleceğimizsiniz” cümlelerini kurarak Edirne’nin kendisi için ve Türkiye için ne kadar önemli bir şehir olduğunu belirtti.

Edirne’ye 15 katrilyon liralık yatırım yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı ”Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattı projemizde çalışmalar sürüyor. Halkalı-Kapıkule Hızlı tren projemizin alt yapısı hazır, seyahat 4 saatten, 1 saat 20 dakikaya inecek, Ergene Nehri için alt yapıları hazırladık. Ergene Nehri’nin su kalitesinde ciddi seviyelerde iyileşmeye ulaştık, devam ediyoruz. Ergene Havzası’nda 13 ileri biyolojik su arıtma tesisi inşa ettik. Bunların ikisini Edirne’de inşa ettik. Edirne’nin içme suyu sorununu çözdük. Edirne’yi taşkınlardan korumak için Kanal Edirne projesini hayata geçiriyoruz. Bu sene Edirne nehir taşkınlarından korunacak” şeklinde konuştu.

Edirneye yapılan doğalgaz alt yapıları hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı, ”Geçtiğimiz hafta Trakya’da mevcut doğalgaz üretimimizi iki katına çıkaracak 3 milyar metreküp rezerve sahip yeni gaz sahaları keşfettik. 300 bin hanenin 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak düzeyde olan bu rezervi göz ardı edemezsiniz. Edirne’nin bir çok bölümüne doğalgaz’ı getirdik. Birdahaki yıl Enez ilçemize de doğalgazı getireceğiz!” sözleri ile konuşmasını sürdürdü.

Biz milletimizi tornadan çıkmış gibi belki kalıplara hapsetmek yerine, açık fikirli, farklı görüşlü bir millet olmasını istedik. Bu ülkede diğerlerinin hakkına hukukuna saygılı olmak şartıyla dilediği gibi yaşayabilir. Altını çiziyorum, hakkına hukukuna saygılı olmanın dışında kimseye farklı bir muamele yoktur. Varsa karşısında ben varım. Bu şehri de laiklik istismarından kurtarmamız gerekiyor. İş bilmez, hizmet yapmaz istismarcılardan kurtarmaya hazır mısınız? Balkanların giriş kapısı, iftihar şehrimiz sizlerin desteği ile güçlü ülkemize desteğini verecektir. Serhad şehri olmak, öncü olmak en ön saflarda olmak demektir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Edirne mitinginin ardından helikopter ile İstanbul’un Ataşehir ilçesinde düzenleyeceği miting için kentten ayrıldı.